Lezzeti Doruğa Çıkaran Tarif Kavurmalı Pilav

Özellikle kurban bayramlarında evlerde şenlik havası estiren kavurmalı pilav nasıl yapılır? Herkes tarafından sevilerek tüketilen ve misafirlerin de ağızlarının tatlanmasını sağlayan tarif, evdeki en büyük tencerede hazırlanarak bir şölen havası estirilebilir.

 Kavurmalı Pilav İçin Gerekli Malzemeler:

  – Yarım kilo kavurmalık doğranmış et

 – 2 su bardağı pilavlık pirinç

 – 1 su bardağı et suyu

 – 2,5 bardak su

 – 2 yemek kaşığı tereyağ

 – Yeteri kadar tuz

Hazırlıklara başlamadan önce pilav için kullanılacak pirincin kaynar su ve tuz ilavesinde bekletilmesi gerekir. İyice yıkanarak nişastasından arındırılan pirinçle hazırlıklara başlanmadan önce dileyenler tereyağında tel ya da arpa şehriye kavurarak farklı bir lezzet ve görünüm elde edebilirler. Kavurmalı pilav için hazırlıklar tamamlandığı zaman pilav demlenmesi için bekletilir.

Ayrı bir tencerede küçük kuşbaşı şeklinde doğanmış olan kavurmalık et kendi suyunu salıp çekinceye kadar pişirilir. Bu aşamada gerekli olması halinde ete bir su bardağı kaynar su ilave edilebilir. Her iki lezzette yemeye hazır hale getirildikten sonra sunum ev sahibinin maharetli ellerine kalmıştır. Orta boy bir kâsenin tabanına yeteri miktarda kavurma konur ve üstüne pilav yerleştirilir ve geniş bir tabağa ters çevrilerek özel bir servis hazırlanabilir. Afiyet olsun.

Yorum Yap

Call Now Button