Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları

Ana yemeklerin en lezzetli yardımcısıdır pirinç pilavı. Et yemeklerinin, sebze yemeklerinin her türlü yemeğin yanına çok yakışır ve tamamlar. Yeni yemek yapmaya başlayanların da en büyük derdidir pilavı tane tane ve tam kıvamında pişirmek. Peki, doğru pirinç pilavı nasıl yapılır?

Pirinç pilavını kusursuz yapmak için belli noktalar vardır. Bunların en başında doğru pirinci seçmek geliyor. Pirinç pilavı en güzel baldo pirinçle yapılır. Yasemin cinsi kokulu pirinç de aromatik lezzet severler için bir seçenek. Pirinçler sıcak ve tuzlu suda en az yirmi dakika bekletilmelidir. Bu işlem pirinçteki nişastanın temizlenmesini ve pilavın tane tane olmasını sağlayan başlıca unsurdur.

Yağ seçimi de pilav yapmanın püf noktaları arasında yer alır. Sıvı yağ ve hakiki tereyağı birlikte kullanılan pirinç pilavı damaklarda harika bir lezzet bırakır.

Pirinçlerin suyu tamamen süzüldükten sonra çok iyi kavrulması gerekmektedir. Pirinçler tencereye yapışmayana kadar karıştırılarak kavrulmalıdır.

Pilav için kullanılacak suyun da sıcak olması gerekmektedir. Ölçü olarak bir ölçek pirince bir buçuk ölçek sıcak sudur. Pilav yaparken tuz, suyu eklendikten sonra katılmalıdır. Su ile birlikte tuzu homojen olarak dağılacaktır.

Son aşama ise pişirme aşamasıdır. Su eklenene kadar yüksek kavrulan pirinçler, sıcak su eklendikten sonra ocak en kısık ayara alınır ve yavaş yavaş pişirilir.

Yorum Yap

Call Now Button