Toplu Hazır Pilav

İstanbul’ da Hazır Pilav, Nohut Pilav Yemek?

Aslında Anadolu’da taziye evlerinde, düğün evlerinde, sünnet ve mevlüt günlerinde pilav vazgeçilmezidir. Pilav yemeği metropole inmiş ucuz beslenme kaynağı olmuştur. Emekçinin dostu sokak pilavı, fastfood’tan daha mı tehlikelidir diye soracak olursanızhiç de öyle değildir.

Sokak pilavcısının lezzetindeki Sır Nedir?

Pilavın yapılması konusunda pek çok şehir efsanesi olmakla birlikte, yapılan pilavda yağ ve et-tavuk suyu türünden lezzetlendiriciler kullanılmaktadır. Aslına bakarsanız hijyenden uzak olanlar bulunduğu kadar son derece hijyen kurallarına sonuna kadar riayet ederek hizmet veren tesislerde bulunmaktadır, bu seyyah tezgahlardan yemek yemek  artık olağanlaşmıştır.

Seyyar Pilavcıda Hazır Pilav Yemenin Kuralları Var mıdır?

Elbette… Müthiş pratik insanımız bu konuda da ritüeller geliştirmiştir. Bir kere pilav arabası buğulu olmalı, pilavın tazeliğinin ilk işareti kabul edilir.

Yerde mutlaka bir kaç tane tabure o pilavcının yerleşik olduğunun işaretidir. Şöyle temiz ahçı elbiseli bir abi olmalıdır! Pilav arabasının bir tarafında mutlaka ama mutlaka meşhur …….. Pilavcısı gibi bir şey yazmalıdır.

Pilava ketçap sıkmak, mayonez katmak hatta karabiber, kırmızı biber vari tatlandırıcı baharat katmak aslında pilavcıya hakarettir. Ama pek çok genç bu şekilde yemeği adet edinmiştir. Pilav ancak tavukla veya nohutla ya da her ikisiyle birlikte yenmelidir. Yanında süs biberinden olan turşusu ve bir bardak buz gibi ayran olmalıdır.

 

Sokak Pilavının tarifi Nasıl Olur ?

Nohutu akşamdan ısıtalım gazı alınsın. Akşamdan sabah kadar ıslattığın nohutu iyice yıkayalım sonra onları dağılmadan haşlamalı. Baldo veya Osmancık işi pirincini, önce musluğun altında yıkayarak, pirinci 7-8 dakika suda bekletelim.

Tavuk suyu katmayı ihmal etmeyelim. Süzdüğün pirinçleri tereyağında bir güzel kavurduktan sonra haşladığımız süzdüğümüz nohutları da pirinçle tekrar harmanlayalım. Pirincin üzerini kaplayana kadar su ekleyelim.

Artık kısık ateşte suyu iyice çekene kadar pişirelim. Ocağın altını kapatıp, pilavı demlenmeye bırakalım. Sonrasında haşlanmış tavuklarımızı tabiri caizse tiftikleyerek  pilavın üzerine servis edelim. Afiyet Olsun Diyelim O Zaman…

İstanbul genelinde bulunan tüm bayilerimizde herhangi bir üretim yapılmamakta olup, sadece Toptan Pilav markamızın kendi tesislerinde tek merkezden üretimle hijyen ve sağlık kuralları standartlarına azami uyum sağlayarak sunmaktayız.

Gerek internet sitemizden gerekse iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak bizlere Beylikdüzü’ nde toptan pilav siparişini anında verebilirsiniz. Vereceğiniz toplu pilav siparişlerinde sipariş oranı minimum 10 kilo ve üzeridir. İmalat ve serviste kullandığımız bütün malzemeler özenle seçilmiş ve birinci kalitedir.

Yorum Yap

Call Now Button